Separacja – tylko po co?


W czasach w których rozwód jest na porządku dziennym słusznym wydaje się pytanie o zasadność separacji. Co do zasady przeznaczona jest ona dla osób żyjących w małżeństwie, w którym nastąpił rozpad pożycia, ale nie jest on trwały. Należy zatem podkreślić, że separacja nie jest przerwaniem wspólnoty małżeńskiej i dlatego osoby znajdująca się w separacji nie mogą zawrzeć innego związku małżeńskiego.

Separacja dedykowana jest małżonkom, którzy pomimo braku pożycia małżeńskiego dostrzegają, choć niewielką szansę i nadzieję na poprawę sytuacji, odbudowanie relacji, dojście do porozumienia w kwestiach spornych poprzez odnalezienie źródeł problemów i podjęcie próby odbudowy relacji, a w konsekwencji utrzymanie związku małżeńskiego. 

Celem separacji jest danie małżonkom czasu na wyciszenie emocji, na spokojnie przeanalizowanie konfliktów, które się pojawiły i podjąć próbę naprawy błędów, przy jednoczesnym prawnym zabezpieczeniu interesów stron.

Czas separacji może okazać się bardzo cenny dla całej rodziny. Szczególnie jeśli małżonkowie zdecydują się na poszukanie specjalistycznego wsparcia i udział w terapii małżeńskiej. Dlatego jeśli potrzebujesz konsultacji w tym zakresie proponuję przejść do zakładki „poradnia rodzinna” lub „mediacje„.

Przesłanką do orzeczenia separacji będzie zanik więzi psychicznej (emocjonalnej), fizycznej oraz gospodarczej między małżonkami. Może zostać sądownie orzeczona nawet wtedy, gdy jeden z małżonków się na nią nie zgadza. Wówczas między stronami powstaje rozdzielność majątkowa, prawo do zachowku i dziedziczenia po sobie. Dodatkowo sąd okręgowy może orzec o sposobie korzystania małżonków ze wspólnego mieszkania na czas separacji lub dokonać podziału majątku wspólnego. Można również złożyć wniosek o alimenty jednego małżonka na rzecz drugiego oraz na małoletnie dzieci, a także pozew separacyjny z orzeczeniem praw do opieki nad dziećmi stron.

Sąd ma obowiązek odrzucenia wniosku o separację, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że z jej powodu ucierpiałoby dobro małoletnich dzieci lub byłaby ona sprzeczna z ,,zasadami współżycia społecznego’’.

Separacja ustaje w przypadku wniosku małżonków o jej zniesienie lub w razie orzeczenia przez sąd o rozwodzie. Równie istotnym jest fakt, że separacja nigdy automatycznie nie przechodzi w orzeczenie o rozwód.